Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sanat point – Sanatpoint.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: İşsizlik Verileri Değerlendirmesi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: İşsizlik Verileri Değerlendirmesi

haber haber -
32 0

Cevdet Yılmaz, TÜİK’in Şubat Ayı İş Gücü İstatistiklerini Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) şubat ayı iş gücü istatistiklerini değerlendirdi.

İyi Performans: İşsizlik Oranları ve İstihdam

Mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere göre 2024 Şubat ayı işsizlik verisinin yüzde 8,7 oranıyla bir önceki aya ve OVP beklentilerine göre iyi performans gösterdiğini vurgulayan Yılmaz, genç işsizliğin bir önceki yılın aynı ayına göre 3,1 puanlık iyileşme kaydederek yüzde 15,6’ya düştüğünü belirtti.

Kadınlarda İşsizlik ve İstihdam Oranları

Kadınlarda işsizlik oranının ise yüzde 11,3 oranla yaklaşık 10 yılın en düşük seviyesine indiğinin altını çizen Yılmaz, “Şubat ayında istihdamımız 32,4 milyonu aşarken, yüzde 49,3’e ulaşan istihdam oranımız da tarihimizin en yüksek seviyelerinde seyretmeye devam etmektedir.

Gelecek Dönem İstihdam Politikaları

Yılmaz, “Önümüzdeki dönemde ekonomik istikrarı devam ettiren politikaların yanı sıra özellikle genç ve kadınlar başta olmak üzere iş gücü potansiyelini harekete geçirecek istihdam dostu politikalar izlemeye ve programımızı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İlgili Yazılar