Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sanat point – Sanatpoint.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Zelenskiy, G7 Zirvesinde Ukrayna’nın İhtiyaçlarını Dile Getirdi

Zelenskiy, G7 Zirvesinde Ukrayna’nın İhtiyaçlarını Dile Getirdi

haber haber -
24 0

Zelenskiy, G7 Zirvesinde Rusya-Ukrayna Savaşı ve Ukrayna’nın İhtiyaçlarına Dikkat Çekti

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, İtalya’nın Borgo Egnazia beldesinde gerçekleşen 50. G7 Liderler Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu. Zelenskiy, Rusya-Ukrayna Savaşı ve Ukrayna’nın ihtiyaçları konusunda değerlendirmelerde bulunarak, G7 Zirvesi’nin dünyanın farklı bölgelerini bir araya getiren küresel bir toplantı olduğunu vurguladı.

Zelenskiy, Ukrayna’nın Hava Savunma Sistemlerine İhtiyaç Duyduğunu Belirtti

Zelenskiy, Ukrayna’nın devam eden savaşında Ukrayna hava sahasının daha güvenli hale getirilmesinin önemine değinerek, ek Patriot hava savunma sistemlerine ihtiyaç duyduklarını belirtti. Ayrıca, Ukrayna ordusuna teslim edilen Batı silahlarının Ukrayna’nın sınırları dışında kullanılmasının, Ukrayna’nın Harkiv ve diğer şehirlerini koruma imkanını artırdığını ancak daha fazla Patriot sisteminin gerekliliğini vurguladı.

F-16 Geçişi İçin Müttefiklerden Destek Talebi

Ukrayna ordusunun F-16 savaş uçaklarına geçiş sürecinin hızlandırılması konusunda müttefiklerden destek talep eden Zelenskiy, pilot eğitimlerinin hızlandırılması ve pilot eğitim merkezlerinin sayısının artırılmasının önemine değindi.

Ukrayna İçin “Marshall Planı” Talebi

Zelenskiy, Ukrayna’nın kalkınması ve yeniden inşası için Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleşen “2024 Ukrayna İyileştirme Konferansı”nı hatırlatarak, 2. Dünya Savaşı sonrasında oluşturulan “Marshall Planı”na benzer bir planın hazırlanmasının gerekliliğini vurguladı. Zelenskiy, Ukrayna’nın bu plan üzerinde çalışarak Washington’da düzenlenecek NATO Zirvesi’ne sunabileceğini belirtti.

Rus Varlıklarının Ukrayna Tarafından Kullanılması Talebi

Zelenskiy, dondurulan Rus varlıklarının Ukrayna tarafından kullanılmasına izin verilmesi konusunda liderlerden destek talep ederken, Rusya’nın savaşın yol açtığı hasarın tazmin edilmesi gerektiğini vurgulayarak, barışın savunma kadar önemli olduğunu dile getirdi.

İlgili Yazılar