Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sanat point – Sanatpoint.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. YKS’nin İkinci Oturumu AYT Başladı

YKS’nin İkinci Oturumu AYT Başladı

haber haber -
29 0

AYT’de Binlerce Aday Sınava Girdi

Dün gerçekleşen Temel Yeterlilik Testi’nin ardından Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) bugün başladı.

Sınavda Görev Alan Sayısı ve İstatistikler

AYT’ye 6 bin 231 binada ve 112 bin 695 salonda toplam 282 bin 812 kişi görev alıyor. Toplam 2 milyon 19 bin 709 adayın başvurduğu sınavda Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi, Sosyal Bilimler-2 Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi olmak üzere toplam 160 soru sorulacak ve adaylara 180 dakika süre verilecek.

Özel Durumlar ve Engelli Adaylar

Özel durumu olan adaylar için tekli ve toplu salonlar oluşturuldu. Toplam 8 bin 334 engelli aday sınava katılıyor. Sınava katılan 1140 okuyucu-işaretleyici görev yapıyor.

Sınav Günü Önlemleri

Adaylar, sınav günü saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmıyor. Kimlik sorunu yaşayan adaylar için nüfus müdürlükleri sınav günleri açık tutuluyor.

Ek Süre Düzenlemesi ve Milli Futbolcuların Durumu

Bu yıl yapılan düzenlemeyle, ek süreden faydalanma hakkı olmayan engelli adaylara 30 dakika ek süre veriliyor. Ayrıca, Dostluk Turnuvası’na katılan 18 Yaş Altı Milli Futbol Takımı’nın milli futbolcuları için Zagreb’de YKS düzenleniyor.

İlgili Yazılar