Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sanat point – Sanatpoint.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Web Tasarımının Önemi

Web Tasarımının Önemi

haber haber -
37 0

Web Tasarımının Önemi

Web tasarım, internette görüntülenen web sitelerinin görsel ve metin bütünlüğü tasarımını ifade etmektedir. Genellikle yazılım geliştirme dışında, web sitesi geliştirmenin kullanıcı deneyimi ile kullanım kolaylığı yönünü ifade etmektedir. Web tasarımı istenen görünümü ve düzeni elde etmek için çeşitli programların kullanımını da içermektedir. İlgi çekici bir tasarım oluşturabilmek için tasarımcının hedef kitleleri, sitenin amacını ve görselliğin çekiciliğininim ön planda olması gerekmektedir.

Bir web sitesinin istemci tarayıcıda başarıyla görüntülenmesi için belli bir dilin kullanılması gerekmektedir. HTML etiketleri ise her sayfa için sitenin içeriğini göstermelidir. Sonrasında ise her sayfanın genel görünümünü ifade etmek için CSS kullanılmalıdır. İstenen çıktı bu ögelerin kombinasyonuna bağlı olarak çalışmaktadır. Web Tasarımlarınızla ilgili ajans360 adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Web Tasarım Çalışmalarının Aşamaları Nelerdir?

Web tasarımda en önemli aşama projelendirme ve analiz süreçlerini kapsamaktadır. Kurumsal olan bilgileri, hizmet ya da ürünleri hakkındaki bilgiler kaydedilmelidir. Kaydedilen bilgiler doğrultusunda rakipler ile alakalı analizler yapılarak istatistikler göz önünde bulundurulmalıdır. Tasarım sürecinde müşterilerin onayı alındıktan sonra internet sitesinin kodlama çalışmaları başlatılır.

Projelerin farklı yapılarda çalışması, hızlı olması ve bütün web tarayıcılarında çalışma işlemleri sağlanarak tamamlanır. Kodlama ve tasarım işlemleri tamamlandıktan hemen sonra müşteriye bir Demo hazırlanmaktadır. Sunulan bu Demo müşteri tarafından incelendikten sonra uygulama ve çalışmaların hatasız bir biçimde çalıştığının onaylanması durumunda firma tarafından destek çalışmaları süreci başlatılır.

Tam anlamıyla doğru bir şekilde çalışan web sitesi oluşturulmadan yayın aşamasına geçilmemektedir. Tanıtım filmi bakımından kontrol edildikten sonra yayın başlar ve  bu da web sitesi sahiplerine ekstra avantaj sağlamaktadır.

Web Tasarım Türleri Nelerdir?

Web tasarım hizmetini kapsamı, süreçleri ve maliyetleri açısından 5 ayrı kategoride ele alabilmek mümkündür. Kurumsal web tasarım; Markaya ve şirkete özel kurumsal web tasarım hizmetleri yaklaşık 4-6 hafta arası sürmektedir. Hazır Web Tasarım; Hazır web tasarım hizmetlerinde çizim ve kodlama süreçleri olmadığı için maliyetleri kurumsal web tasarıma göre çok daha uygundur.

Mikro Site Web Tasarım; Mikro ya da micro web site olarak adlandırılan hizmetler belirli bir ürün ya da hizmet odaklı yapılan görsel ağırlıklı web tasarım projeleridir. Mikro web site tasarım projeleri şirketin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmakta ve fiyatlandırma belirlenmektedir.

Hazır Web Tasarım Kurulumu; Hazır web tasarım kurulumları en uygun maliyetli web tasarım çözümleri arasındadır. Bu hizmette şirkete domain, hosting ve web site kurulum hizmetleri verilebilmektedir. Bu hizmetler 1 gün içerisinde tamamlanmaktadır. E-ticaret Web Sitesi Tasarımı; E-ticaret web sitesi tasarımları e-ticaret alt yapılarında hazır ya da konsept tasarım kullanmak istemeyen firmalar için en iyi çözümü sunmak için verilmektedir. E-ticaret web tasarım projeleri özel tasarım hizmetleridir. Şirketin ve markanın ihtiyaçları doğrultusunda proje süresi, tasarımı ve fiyatları değişmektedir. Katalog tasarımları müşterilerinizin ve hedef kitlenizin, markanız, ürünleriniz ya da portföyünüz hakkında bilgi sahibi olması için tasarlanmış görsel ve metin elementlerinden oluşan tasarımlar bütünüdür. Katalog tasarımı ise bu tasarımların ve metinlerin hazırlanması, düzenlenmesi ve yayımlanması işlemine verilen adlardır.  Web tasarım işlemleriniz için ajans360 adresinden bilgi alabilirsiniz.

Web Tasarımda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her alanda olduğu gibi web tasarım yapılırken de hedef kitle önemli konumdadır. Web sitesinin amacına yönelik bir tasarımda olması, müşteriyi en doğru ve en hızlı şekilde şirkete yönlendirmesi, kullanıcıya kolaylık sağlaması ve arama motorlarına uygun formatta kodlanması önemlidir.  Sitenin görsel yönünü belirleyen web tasarımının web sitesinin çok fazla ziyaretçi çekeceği ve ziyaretçilerin sitede uzun süre zaman geçireceği şekilde yapılması, web sitesinin arama motorlarında ilk sıralarda olmasını sağlamaktadır. 

Müşteri odaklı yapılan bir web tasarım çalışması;  müşterinin ihtiyaçlarına cevap veren, dinamik, yönetilebilir, işlevsel, seo uyumlu, kurumsal kimliği doğru yansıtan ve ziyaretçilere güven veren formatta seçilmelidir. Kurumsal web tasarım da Ulusal ve uluslararası seviyede ürün ve hizmet tanıtımının yapılmasında son derece etkili rol oynayıp potansiyel müşterilere kolay ulaşmayı sağlamaktadır.

Firmanız, işleriniz ya da hizmetlerinizin ayrıntılı olarak tanıtıldığı video içeriklerin genel adı olan kurumsal tanıtım filmi, kendinizi anlatmanın ve hedef kitlenize ulaşmanın en etkili yolu olmaktadır. Firma web sitesinde hizmetlerini tanıtırken tanıtım filmi önemli rol oynamaktadır. Tanıtım filminizde marka hikâyenizi anlatırken, yolculuğunuza nasıl başladığınız, şu anki üretim tesisleriniz ya da işinizin mutfak kısmına yer vermeniz elbette doğru bir yaklaşım olacaktır. Dikkat çekici web tasarımlarınız için ajans360 adresinden bilgi alabilirsiniz.

İlgili Yazılar