Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sanat point – Sanatpoint.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Uluslararası Toplum, İsrail’in Rafah’taki Saldırısını Kınadı

Uluslararası Toplum, İsrail’in Rafah’taki Saldırısını Kınadı

haber haber -
29 0

Ülkeler ve Kuruluşlar, İsrail’in Refah’taki Saldırısına Tepki Gösterdi

İsrail’in, Refah’ta yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı çadır kente yönelik saldırısına uluslararası alandan geniş tepkiler geldi.

İngiltere:

İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron, Rafah’taki saldırının “çok endişe verici” olduğunu ifade ederek, soruşturmanın hızla tamamlanması gerektiğini belirtti.

Fransa:

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İsrail’e bir kez daha Refah’a yönelik saldırılarını durdurma çağrısı yaparak endişelerini dile getirdi.

Venezuela:

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, İsrail’in Gazze’de yaptığı saldırıları “katliam” olarak nitelendirerek ABD ve Avrupa Birliği’ni eleştirdi. Maduro, tarihteki en korkunç soykırımlardan birinin yaşandığını vurguladı.

Kolombiya:

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Filistinlilere yönelik saldırıları gerekçe göstererek İsrail ile diplomatik ilişkileri kestiklerini duyurdu ve katliama sessiz kalan ülkeleri eleştirdi.

Dünya Geneli:

Pakistan, Meksika ve Maldivler de saldırıyı kınadı, İsrail’in Uluslararası Adalet Divanı kararlarına uyması talep edildi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden İsrail’e sivillere yönelik saldırıları durdurması için adımlar atması istendi.

Afrika Birliği de saldırıyı kınayarak, acil ateşkes yapılması çağrısında bulundu.

İsrail’in eylemlerinin cezasız kalmaması gerektiği vurgulandı.

İlgili Yazılar