Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sanat point – Sanatpoint.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Türkiye’de Reklam Yasağı Kararı Kaldırıldı: BTK’dan Açıklama Geldi

Türkiye’de Reklam Yasağı Kararı Kaldırıldı: BTK’dan Açıklama Geldi

haber haber -
25 0

Reklam Yasağı Kararı Kaldırıldı

Türkiye’de faaliyet gösteren sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter), ülkede temsilci atamadığı için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) verdiği reklam yasağı kararının kaldırılmasını sağladı. Karar, şirketin İstanbul’da temsilcilik açması ve resmi muhatap bildirmesi üzerine alındı.

BTK’nın Açıklaması

BTK’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, X platformuna uygulanan reklam yasağının kaldırıldığı belirtildi. Kararda, şu ifadelere yer verildi: “Eski ünvanı Twitter, Inc. olan X Corp. (Twitter/X) adlı sosyal ağ sağlayıcının temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmesi nedeniyle reklam yasağı kaldırılmıştır.

Temsilcilik Açılması ve Vergi Ödeme Taahhüdü

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, şirketin temsilcilik açması sonrası gerekli adımların atıldığını ve bant daraltma yaptırımının öncesinde şirketin gerekenleri yerine getirdiğini açıkladı. Ayrıca, X’in Türkiye’de vergi ödeyeceğini ve doğrudan yaptırımlarla karşılaşabileceğini belirtti.

Hukuki Süreç ve Yükümlülükler

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, X’in tüzel kişi temsilcisini BTK’ya bildirdiğini ve Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının artık temsilci bildirmediğini duyurdu. Karagözoğlu, yasa kapsamında sosyal medya şirketlerinin belirli yükümlülüklere uyacaklarını hatırlattı.

İlgili Yazılar