Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sanat point – Sanatpoint.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. TÜİK, Nisan Ayı Konut Satış İstatistiklerini Açıkladı

TÜİK, Nisan Ayı Konut Satış İstatistiklerini Açıkladı

haber haber -
22 0

Konut Satışları Nisan Ayında Geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2024 yılı Nisan ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Türkiye genelinde konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 azalarak 75 bin 569 oldu. Bu durum, konut satışlarının 3 yıl sonra ilk kez aylık bazda 80 bin seviyesinin altına gerilemesine neden oldu.

En Fazla Konut Satışı İstanbul’da Yapıldı

Konut satış sayısının en fazla olduğu iller sırasıyla İstanbul, Ankara ve Antalya olurken, en az olduğu iller ise Ardahan, Hakkari ve Tunceli olarak belirlendi.

İpotekli Konut Satışları Sert Düştü

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 67,5 azalış göstererek 7 bin 71 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 9,4 olarak gerçekleşti.

Diğer Konut Satışları Arttı

Diğer konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,2 artarak 68 bin 498 oldu. Toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 90,6 olarak gerçekleşti.

İlk El Konut Satışlarının Payı Arttı

İlk el konut satış sayısı nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,6 azalarak 24 bin 85 oldu. İlk el konut satışının toplam konut satışları içindeki payı yüzde 31,9 olarak gerçekleşti.

Yabancılara Yapılan Konut Satışları Azaldı

Yabancılara yapılan konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,3 azalarak bin 272 oldu. Nisan ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 1,7 olarak gerçekleşti.

İlgili Yazılar