Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sanat point – Sanatpoint.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Trakya Üniversitesi yeni yabancı öğrencileriyle buluştu

Trakya Üniversitesi yeni yabancı öğrencileriyle buluştu

haber haber -
52 0

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) –  80 ülkeden toplam 4 bin 675 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Trakya Üniversitesi, bu yıl 55 farklı ülkeden gelen 1.157 yeni uluslararası öğrencisi için “Uyum ve Tanışma Toplantısı” gerçekleştirdi. Edirne Valiliği, Trakya Üniversitesi Rektörlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı iş birliğiyle gerçekleştirilen Uluslararası Öğrenci Uyum ve Tanışma Toplantısı’nda, uluslararası öğrencilere yönelik bilgiler paylaşıldı.

Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen 2023-2024 Uluslararası Öğrenci Uyum ve Tanışma Toplantısı’na Edirne Valisi Yunus Sezer, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Trakya Üniversitesi Senatosu üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Trakya Üniversitesi tanıtım filminin izlenmesi ile başlayan programda Ağani Memmedli ve Grubu’nun mini konserinin ardından Trakya Üniversitesinin uluslararası öğrencilerinden Neslihan Mümin, Serkan Fahridin Hayredin ve Zineb Zerhoni birer konuşma yaptı.

Gümülcine’den Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim almak için Üniversitemize gelen Neslihan Mümin, Üniversitemizin sunduğu imkanlar dahilinde çift anadal yaparak 2022 yılında mezun olduğunu ve şu an Balkan Dilleri ve Edebiyatları anabilim dalında lisansüstü eğitimine devam ettiğini belirtti. Mümin, “Benim için Trakya Üniversitesi, hocalarıyla, çalışanlarıyla, kültürüyle, iyi ve doğruyu, güzeli aramak, anlamak ve paylaşmak vizyonu ve misyonuyla, buraya attığımız ilk günden bugüne, bize biz olduğumuz için ve ilim yolculuğuna verdiğimiz önemden dolayı değer veren ve bizi bir aile hassasiyeti ile yetiştiren, gerek eğitimi gerekse de sosyal aktiviteleri ile öğrencisinin geleceğini önüne seren gerçek anlamda bir ekoldür.” dedi.

Bulgaristan Şumnu’dan eğitim almak için Trakya Üniversitesi’ni tercih eden Serkan Fahridin Hayredin, Trakya Üniversitesi’nin sağladığı önemli olanaklardan birinin de uluslararası öğrencilerin birbirini tanıyıp arkadaş olması ve böylece farklı kültürleri tanımalarını sağlayan organizasyonlara yer vermesi olduğunu söyledi. Bu sayede Afrika’dan, Balkanlardaki çeşitli ülkelerden pek çok insanı tanıma şansı bulduğunu ifade etti.

Faslı Öğrencimiz Zineb Zerhoni ise “Neden Türkiye ve neden Edirne diye sorarsanız benim de sevinerek verdiğim bir cevabım var. Türkiye’nin 81 ilinin tarihi ve kültürel açıdan zengin olması kararımda etkili oldu. Edirne’de olduğum sürece Türk kültürünü ve mirasını tanıma şansı yakaladım. Ayrıca Türklerin samimi insanlar olduklarını Edirne’ye geldiğimde fark ettim. Buradaki halkın öğrencilere yaklaşımı ve sıcaklığı beni çok mutlu ediyor.” dedi.

Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Rifat Gürgendereli, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun desteğiyle “tek bir öğrenci bizim için kıymetlidir” düşüncesinden hareketle yola çıktıklarını ve bölge bölge, ülke ülke gezerek öğrencilere ulaşmaya çalıştıklarını belirterek, bu çabalarının sonucunda Trakya Üniversitesi’nin bu yıl 4 bin 657 uluslararası öğrenciye sahip olduğunu söyledi.

İlgili Yazılar