Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sanat point – Sanatpoint.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Sahibinden.com ve BETAM’dan Mayıs 2024 Kiralık Konut Piyasası Raporu Açıklandı

Sahibinden.com ve BETAM’dan Mayıs 2024 Kiralık Konut Piyasası Raporu Açıklandı

haber haber -
25 0

Reel Kira Fiyatları Türkiye Genelinde Artıyor

Sahibinden.com ve Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) işbirliğiyle hazırlanan Sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü – Mayıs 2024 raporu açıklandı. Rapora göre, Türkiye genelinde ve üç büyükşehirde nisandan mayısa cari kira fiyatlarındaki artış, aylık enflasyondan daha yüksek oldu; bu da reel kira fiyatlarının arttığını gösterdi.

Reel Kira Endeksi Son Üç Aydır Artıyor

Türkiye genelindeki reel kira endeksi Haziran 2023’te zirve yapmıştı ancak son dönemde artış eğilimi gösteriyor. Nisan 2024’ten Mayıs 2024’e ortalama metrekare cari kira yüzde 6,9 arttı. Bu dönemde TÜFE yüzde 3,4 artarken, reel kira fiyat endeksi 6,1 puan artarak 182,3 oldu.

Yıllık Ortalama Artış Oranı Yüzde 49,8

Ülke genelinde ortalama reel kira seviyesi, 2017 Eylül ayına kıyasla yüzde 82,3 arttı. Ancak, mayıs ayında reel fiyatlarla kira ortalaması bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,6 daha düşük oldu. İstanbul’da yüzde 13,3, Ankara’da yüzde 1,2, İzmir’de ise yüzde 4,1 gerileme yaşandı.

Kira Fiyatı Artış Oranları Düşüyor

Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı mayıs ayında yüzde 49,8’e geriledi. İstanbul, Ankara ve İzmir’de de benzer bir düşüş yaşandı. Ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatları İstanbul’da 213 TL, Ankara’da 163 TL, İzmir’de ise 189 TL olarak gerçekleşti.

En Çok ve En Az Artan İller

Mayıs ayında yıllık ortalama cari kira artışı en yüksek iller arasında Erzurum, Şanlıurfa, Van, Mardin ve Balıkesir yer alırken, en düşük artış oranları ise Malatya, İstanbul, Mersin, Antalya ve Muğla’da kaydedildi. Bu illerdeki kira fiyatı artış oranı, yıllık TÜFE enflasyon oranından düşük seyretti.

İlgili Yazılar