Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sanat point – Sanatpoint.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Petrol Fiyatlarındaki Artışta OPEC’in Güçlü Talep Öngörüsü ve Orta Doğu Gerilimlerinin Etkisi

Petrol Fiyatlarındaki Artışta OPEC’in Güçlü Talep Öngörüsü ve Orta Doğu Gerilimlerinin Etkisi

haber haber -
26 0

OPEC Genel Sekreteri Heysem el-Gays’ten Küresel Petrol Talebi Değerlendirmesi

Petrol fiyatlarındaki kısmi artışta Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) grubunun güçlü talep öngörüsü ve Orta Doğu’da yaşanan gerilimlerin etkili olduğu belirtildi. OPEC Genel Sekreteri Heysem el-Gays, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda yaptığı açıklamada, bu yıl küresel petrol talebinin günlük 2,2 milyon varil artmasını beklediklerini vurguladı.

OPEC+’nın Üretim Kesintileri ve Artan Talep Endişeleri

Gays’ın açıklamaları, OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun üretim kesintileri doğrultusunda azalan arzla karşılanamayacağı endişelerini artırdı. Grup, yıl sonunda süresi dolacak olan günlük 2,2 milyon varillik ek gönüllü kesintilerin Eylül 2024’e kadar uzatılacağını duyurdu. Bu durum da petrol fiyatlarını destekledi.

Orta Doğu Gerilimlerinin Etkisi

Orta Doğu’da devam eden çatışmaların petrol arzını sekteye uğratabileceği endişesi de fiyatları yukarı çekmeye devam ediyor. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Kızıldeniz üzerinden fırlatılan sekiz Husi insansız hava aracını (İHA) imha ettiğini açıkladı. Kızıldeniz’deki karışıklıklar, arz kesintisi endişelerini artırarak petrol fiyatlarını destekliyor.

Brent Petrolde Direnç ve Destek Seviyeleri

Brent petrolde teknik olarak 80,50 ile 81,14 dolar aralığının direnç, 78,80 ile 77,74 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor. Petrol fiyatlarındaki bu gelişmeler yakından takip edilmeye devam ediyor.

İlgili Yazılar