Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sanat point – Sanatpoint.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Merkez Bankaları Faiz İndirimlerine Devam Ediyor

Merkez Bankaları Faiz İndirimlerine Devam Ediyor

haber haber -
24 0

SNB, BoC ve ECB Para Politikasında Gevşeme Adımları Atıyor

İsviçre Merkez Bankası (SNB), Kanada Merkez Bankası (BoC) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika faizlerinde indirime gitmeye devam ediyor. SNB, mart ayında sürpriz bir şekilde faiz indirimi yaparak, 2024’ün ilk toplantısında politika faizini 25 baz puan düşürdü. Banka, enflasyonla mücadelede etkili olması nedeniyle politika faizini yüzde 1,50’ye indirdi.

SNB ve Faiz İndirimleri

SNB, İsviçre para biriminin değer kazanmasını engellemek amacıyla faiz indirimi kararı aldı. Haziranda da faiz indirimine devam eden SNB, politika faizini ekonomiye destek için 25 baz puan daha düşürerek yüzde 1,25’e çekti. Bu karar, SNB’nin 9 yılda yaptığı ilk faiz indirimi oldu. Banka, Kovid-19 salgını sonrası enflasyonist baskıya karşı koymak için parasal sıkılaştırmalara gitmişti.

BoC ve Faiz İndirimi

Kanada Merkez Bankası, 4 yıl sonra politika faiz oranını 25 baz puan düşürerek yüzde 4,75’e çekti. Banka, enflasyon görünümüne yönelik riskler devam etmesine rağmen faiz indirimi kararı aldı. BoC Başkanı Tiff Macklem, enflasyonla mücadelede ilerleme kaydedildiğini belirterek, politika faiz oranında daha fazla indirimin beklenebileceğini söyledi.

ECB ve Faiz İndirimi

Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasa beklentileri doğrultusunda yaklaşık 5 yıl sonra ilk faiz indirimine giderek üç temel politika faizini 25 baz puan düşürdü. ECB Başkanı Christine Lagarde, enflasyonun faiz indirimine olan ihtiyacını gösterdiğini belirterek, bankanın faiz indirimlerinde dikkatli olacağını vurguladı. ECB, Fed’den önce faiz indirimine giderek dikkatleri üzerine çekti.

İlgili Yazılar