Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sanat point – Sanatpoint.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrail’in Gazze’ye Yönelik Hava Saldırıları Devam Ediyor

İsrail’in Gazze’ye Yönelik Hava Saldırıları Devam Ediyor

haber haber -
20 0

İsrail Uçakları Şatı Mülteci Kampı’nda Heniyye Ailesine Ait Eve Saldırdı

İsrail ordusuna ait uçaklar, Şatı Mülteci Kampı’nda bulunan Heniyye ailesine ait bir eve hava saldırısı düzenledi. Saldırı sonucunda ev tamamen yıkıldı ve en az 10 kişi hayatını kaybetti, yaralananlar oldu. Gazze kentindeki Muammedani Hastanesi kaynaklarına göre saldırıda Heniyye’nin kız kardeşi Zahr Abdusselam Heniyye de hayatını kaybetti.

UNRWA Gazze’deki Sağlık Koşullarını Paylaştı

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), Gazze’de zorlu sağlık koşullarına dikkat çekti. Gazze’nin kuzeyinde bulunan Cibaliya Sağlık Merkezi’nin saldırılar sonrası kısmen yıkılmış fotoğraflarını paylaşan UNRWA, İsrail’in saldırılarından önce bölgede sağlık hizmetlerinin önemli bir kısmını karşıladığını belirtti. Ancak şu anda sağlık merkezlerinin sadece küçük bir kısmının minimum malzeme ile hizmet verebildiği vurgulandı.

Felaketin Boyutu Artıyor

Gazze Şeridi’nde yaşanan felaketin boyutu her geçen gün artıyor. İsrail’in saldırıları sonucunda bölgede su, elektrik ve kanalizasyon gibi temel hizmetlerin kesilmesi, yerinden edilmiş insanların yaşadığı alanlarda bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden oluyor. Deyr el-Belah Belediye Başkanı Diyab el-Cerv, özellikle bulaşıcı hastalıkların arttığını ve genel durumun korkutucu bir şekilde kötüleşme tehlikesi taşıdığını ifade etti. Şu an kent genelinde 150 barınma merkezine dağıtılmış yaklaşık 700 bin yerinden edilmiş insanın barındırıldığı belirtildi.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana yürüttüğü saldırılarda en az 37 bin 626 Filistinli hayatını kaybetti, 86 bin 98 kişi yaralandı. Enkaz altında binlerce insan olduğu bildirilirken, sivil altyapı da hedef alınıyor.

İlgili Yazılar