Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sanat point – Sanatpoint.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi Mayıs Ayında Yükseldi

İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi Mayıs Ayında Yükseldi

haber haber -
27 0

Mayıs Ayında İhracat İklimi Endeksi 52,8’e Yükseldi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi mayıs ayında 52,8’e yükseldi. Bu endeks, Türkiye’nin imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçmektedir. Endeksin eşik değeri olan 50’nin üzerinde ölçülen rakamlar, ihracat ikliminde iyileşmeye işaret etmektedir.

Nisan 2023’ten Bu Yana En Yüksek Oran

Nisanda 52,3 olan İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, mayıs ayında 52,8’e yükselerek Nisan 2023’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Endeks, ihracat pazarlarında talep koşullarının belirgin şekilde güçlendiğine işaret ederken, iyileşme üst üste dördüncü ay hızlanarak devam etti.

Almanya’nın Ekonomik Büyümesi ve Avrupa Ülkelerinin Durumu

Türkiye’nin imalat sanayi ihracatındaki en büyük paya sahip olan Almanya’da ekonomik aktivite, son bir yılın ardından mayıs ayında büyüme kaydetti. Diğer önemli Euro Bölgesi ekonomileri olan İtalya, İspanya ve Hollanda’da da üretim genişleme eğilimini sürdürdü. En büyük 10 ihracat pazarı arasında iktisadi faaliyetin azaldığı tek ülke Fransa oldu.

Diğer Ülkelerdeki Durum ve Analiz

Endeks kapsamında takip edilen diğer ülkeler arasında, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ekonomik aktivitedeki en güçlü artış görüldü. Bazı Orta Doğu ülkelerinde ve Hindistan’da üretimde artışlar yaşanırken, Mısır ve Lübnan’da ekonomik aktivite daralmaya devam etti.

Açıklamada yer alan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, Almanya’daki üretim artışının uluslararası pazar koşullarında iyileşme olduğunu desteklediğini belirtti ve Türk imalatçılarına yeni fırsatlar sunabileceğini ifade etti.

İlgili Yazılar