Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sanat point – Sanatpoint.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Dünya Gıda Fiyatları Mayıs Ayında Arttı

Dünya Gıda Fiyatları Mayıs Ayında Arttı

haber haber -
13 0

FAO’nun Raporuna Göre Gıda Fiyatları Yükselişte

Mayıs ayında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından derlenen rapora göre, dünya gıda fiyatları tahıl ve süt ürünleri fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle üçüncü ay art arda arttı. FAO’nun gıda fiyatları endeksi nisan ayına göre yüzde 0,9 artarak mayıs ayında 120,4 seviyesine çıktı.

Türkiye’de Gıda Fiyatlarındaki Durum

Türkiye’de ise gıda fiyatları küresel eğilimin aksine sert bir artış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre aylık gıda enflasyonu yüzde 1,69, yıllık gıda enflasyonu ise 70,14 olarak hesaplandı. Türk-İş’in Ankara’daki gıda fiyatları referans alınarak hazırladığı mutfak enflasyonu ise aylık yüzde 7,02, on iki aylık yüzde 83,06 olarak gerçekleşti.

Tahıl, Şeker, Et, Yağ ve Süt Fiyatlarındaki Değişimler

FAO Tahıl Fiyat Endeksi mayısta aylık yüzde 6,3 arttı. Buğday fiyatları, Kuzey Amerika, Avrupa ve Karadeniz gibi üretim bölgelerinde olumsuz koşullar nedeniyle artış gösterdi. Mısır fiyatları ise hastalık ve hava koşulları sebebiyle yükseldi.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi nisan ayına göre yüzde 1,8 arttı. Batı Avrupa’da süt üretiminin düşebileceği beklentisi talep artışını tetikledi.

FAO Şeker Fiyat Endeksi, Brezilya’daki hasat sezonunun iyi başlamasıyla nisan ayına göre yüzde 7,5 geriledi. Uluslararası ham petrol fiyatlarındaki düşüş, şeker fiyatlarına olumsuz etki yaptı.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi nisan ayına göre yüzde 2,4 geriledi. Palm yağı fiyatlarındaki düşüş, küresel talepteki zayıflıkla ilişkilendirildi.

FAO Et Fiyat Endeksi ise mayısta aylık yüzde 0,2 geriledi. Kümes hayvanları ve büyükbaş hayvan etlerinde düşüş yaşanırken, domuz ve küçükbaş hayvan etlerinde artış gözlendi.

İlgili Yazılar