Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sanat point – Sanatpoint.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Çin Otomotiv Markalarının Türkiye Pazarındaki Yükselişi

Çin Otomotiv Markalarının Türkiye Pazarındaki Yükselişi

haber haber -
29 0

Çinli Otomobil Markalarının Türkiye’deki Pazar Payı Yüzde 8,13’e Ulaştı

Türkiye’deki Çinli markaların otomobil ve hafif ticari araç pazarındaki payı yılın 5 aylık döneminde yüzde 8,13 oldu. İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulamasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Çin Menşeli Otomobillere İthalat Değerinin Yüzde 40’ı Kadar İlave Gümrük Vergisi Uygulanacak

Ticaret Bakanlığı, Çin menşeli benzinli ve hibrit binek otomobillere ithalat değerinin yüzde 40’ı veya 7 bin dolar/adetin yüksek olanı şeklinde ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verdi. Bu kararın ardından Çin otomotiv markalarının Türkiye’deki pazar payı ve yatırım durumu gündeme geldi.

Çin Markalarının Türkiye Otomotiv Pazarındaki Güçlenen Konumu

Türkiye otomotiv pazarında her geçen gün güçlenen Çin markaları, yatırım konusunda sessizliğini korurken, ülkeyi Avrupa’ya açılan bir kapı olarak gördüklerini dile getiriyor. Çin markalarının Türkiye’deki toplam satışları yılın ilk 5 ayında 38 bin 395 adede, otomotiv pazarından aldıkları pay da yüzde 8,13 seviyesine ulaştı.

Çin Menşeli Marka Sayısı 12’ye Yükseliyor

Çin otomotiv firmaları arasında DFSK ve Maxus’un ticari araç satışı da bulunuyor. Türkiye otomotiv pazarında Skywell, MG, Chery, Leapmotor, Seres, Maxus, Hongqi, DFSK, BYD, NETA, SWM ve Jaecoo olmak üzere 12 Çin menşeli marka bulunacak.

Çin Markalarının Türkiye’deki Satış Performansı

Çinli markalar arasında Chery, MG, BYD, DFSK ve Maxus en fazla satış yapan markalar olarak öne çıkarken, toplamda yüzde 10,13’lük bir pazar payına ulaştılar. Çin markalarının Türkiye’deki konumları her geçen gün güçlenmeye devam ediyor.

İlgili Yazılar