Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sanat point – Sanatpoint.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Bakan Şimşek, Zorunlu Deprem ve ZAS Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Bakan Şimşek, Zorunlu Deprem ve ZAS Hakkında Açıklamalarda Bulundu

haber haber -
16 0

Bakan Şimşek’in Zorunlu Deprem Sigortası ve DASK Hakkındaki Değerlendirmeleri

Bakan Şimşek, zorunlu deprem sigortası ve Zorunlu Afet Sigortası (ZAS) konularına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Zorunlu deprem sigortasının, 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi sonrasında sivil konutların sigorta kapsamına alınması için getirildiğini hatırlattı. Bu sigorta modelinin 2012 yılında Afet Sigortaları Kanunu ile son halini aldığını belirtti. Bakan Şimşek, zorunlu deprem sigortası kapsamında yaklaşık 500 bin hasarlı konut için 35 milyar lira hasar ödemesi gerçekleştirildiğini ifade etti. DASK’ın ise 1 Haziran 2024 itibarıyla 11,3 milyon poliçe kapsamında deprem afetine teminat sunduğunu vurguladı.

ZAS ile Taşınır Mallara da Sigorta Güvencesi

Bakan Şimşek, doğa kaynaklı afetlerin artmasıyla sadece deprem değil, diğer afetler için de sigorta himayesinin zorunlu hale gelmesi gerektiğine dikkat çekti. ZAS’ın devreye girmesiyle sel, heyelan, fırtına, dolu, çığ ve orman yangını gibi afetlerin de sigorta teminatına dahil edileceğini belirtti. Deprem teminatı için binalar, diğer afetler için ise binalar ve taşınır malların teminat altına alınacağını açıkladı. Ayrıca, ZAS ile köy alanlarının da sigorta kapsamına alınacağını ifade etti.

ZAS, Haziran Ayı Sonu İtibarıyla Devreye Alınacak

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Zorunlu Afet Sigortası’nın haziran ayı sonu itibarıyla devreye alınacağını duyurdu. Deprem kadar diğer doğal afetlerin de sigorta teminatına dahil edileceğini belirtti. Deprem için binalar, diğer afetler için binalar ve taşınır malların teminat altına alınırken; köy alanlarının da kapsama alınacağını vurguladı.

İlgili Yazılar