Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sanat point – Sanatpoint.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. Bakan Kacır: “Uzayda Türkiye’nin Yükselişi”

Bakan Kacır: “Uzayda Türkiye’nin Yükselişi”

haber haber -
15 0

Bilimsel Araştırmalara Destek

Bakan Kacır, Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever‘in bulunduğu “VSS Unity” yörünge altı aracını taşıyan uçağın havalanmasının ardından TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi‘nde gerçekleştirilen deneyler hakkında bilgi verdi. Kacır, bu görevde 7 farklı deney gerçekleştirildiğini ve bunların bazılarının Alper Gezeravcı‘nın görevinde yürütülen bilimsel çalışmaların devamı niteliğinde olduğunu açıkladı.

Uzayda Türk Gençliğiyle Paylaşım

Bakan Kacır, uzay koşullarının beyindeki kan yayılımından radyasyon ölçümüne kadar birçok alanda yapılan çalışmaların küresel bilim literatürüne katkı sunacağını belirtti. Ayrıca, dönüşten sonra Türk gençliğiyle tecrübelerin paylaşılmasının önemine vurgu yaptı. Tuva Cihangir Atasever’in de Anadolu’yu ziyaret ederek gençlerle tecrübelerini paylaşacağını dile getirdi.

Uzayda Türkiye’nin Yükselişi

Bakan Kacır, uzay çalışmalarının uluslararası işbirlikleriyle gerçekleştiğini belirterek, Türkiye’nin bu alandaki imkan ve kabiliyetlerinin arttığını söyledi. Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydularını yapabilen az sayıdaki ülkeden biri olduğunu belirten Kacır, Türkiye’nin uzay liginin A takımına dahil olduğunu ifade etti.

İlgili Yazılar